Založ si blog

Zeleň vs. Plyn

Koncom marca sa obyvatelia Tomášikovej ulice v Košiciach dozvedeli, že práve na tejto ulici sa plánuje výrub stromov. Dôvodom je plynovod, ktorý pod nimi vedie a práve tento rok je naplánovaná jeho rekonštrukcia.

Košickí ochrancovia prírody spolu s obyvateľmi Tomášikovej ulice si však nevedia predstaviť, že prídu aj o tento kúsok zelene a tak spísali petíciu. Adresovali ju nie len mestu Košice, ale aj Štátnej ochrane prírody Slovenskej republiky. V petícií, v ktorej sa snažia nazbierať čo najviac podpisov, sa píše: “Súčasný stav zelene nám zabezpečuje adekvátne podmienky na život v zdravom životnom prostredí, čo nám zaručuje aj článok 44 Ústavy Slovenskej republiky. Apelujeme na príslušné orgány verejnej správy, aby podnikli v rámci svojej právomoci všetky úkony k tomu, aby mohla byť zeleň a stromový porast zachované”.

Spoločnosť SPP však argumentuje tým, že z hľadiska bezpečnosti distribúcie plynu sú takéto rekonštrukcie nevyhnutné. Riziko vraj môžu spôsobovať aj samotné stromy, ktoré svojimi koreňmi narúšajú izoláciu plynových potrubí. Na výrub bolo „odsúdených“ 24 stromov, ktoré stoja v ochrannom pásme plynovodu. Výrub sa mal začať už 31. marca, no po dohode s Okresným úradom sa tento výrub odložil až do termínu výkopových prác. Nie je však isté, že padnú všetky označené stromy.

Keďže nielen v Košiciach sa čoraz viac snažíme znížiť počet zelene, nedá mi nezamyslieť sa nad otázkou riešenia. V minulosti sa podobný problém už raz riešil a to tak, že potrubie sa posunulo aby stromy boli mimo jeho trasy. Prečo sa o to nepokúsiť znova? Obyvatelia Tomášikovej ulice síce môžu žiadať náhradnú výsadbu stromov, to ale nejaký ten rôčik potrvá. A tak sa budú z okien pozerať na suchú trávu, no s pocitom bezpečia, že plynovody sú zrekonštruované.

Donald Trump, burza

Príde zdražovanie a rast úrokov

23.01.2017 00:00

Nový americký prezident Donald Trump prichádza po rokoch americkej globálnej expanzie na svetové trhy s úplne novou filozofiou.

autobus, Taliansko

Identifikácia obetí nehody maďarského autobusu potrvá niekoľko dní

22.01.2017 22:12

Identifikácia 16 obetí nehody autobusu s maďarskými stredoškolákmi na severe Talianska môže podľa talianskej polície trvať niekoľko dní.

lavína, sneh

Lavína zasypala v Rakúsku štyroch Čechov, dvaja zahynuli

22.01.2017 17:56

Dvaja Česi zahynuli pri páde lavíny v rakúskom stredisku Wildgerlostal pri obci Krimml neďaleko Salzburgu.

prasa, sviňa, ošípané

Štát podporí chovateľov dojníc a ošípaných

22.01.2017 17:20

Ministerstvo pôdohospodárstva rozvoja vidieka plánuje podporiť chovateľov dojníc a prasníc celkovou sumou viac ako 4 milióny eur.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1
Celková čítanosť: 626x
Priemerná čítanosť článkov: 626x

Autor blogu

Kategórie

Archív